• jaxongaroutte
  • kylecisnero
  • fabianSantillan
  • Cohlton-Schultz
  • jacetrijillopuebloeast
  • grantwillits
  • hunterwillitsfinials
  • jaxong
  • coltonyapoujianatdocbuchanan
  • kylecisneroactionshot
  • IsaiahSalazar-GDT-012717-184x300
  • calebcox
  • grantwillitsfinals
  • coltonyapoujian
  • hunterwillits
  • cohltonschultzinaction


 

  • WrestlingState1
  • WrestlingState2

On the Mat Week 3 Ranking

02 Jan 2016

 

 

On the Mat Rankings

Week 3

December 14, 2017

Cell: 719-351-2985

Land: 719-488-2818

Note: I have shut my fax down

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

2A

1-Rocky Ford 2-Cedaredge 3-Paonia 4-Wray 5-Hotchkiss 6-Fowler 7-Burlington 8-Sedgwick County/Fleming 9-Holly 10-County Line

 

3A

1-Valley 2-Alamosa 3-Eaton 4-Sheridan 5-Centauri 6-Lamar 7-Moffat County 8-Buena Vista 9-Weld Central 10-Pagosa Springs

 

4A

1-Pueblo County 2-Pueblo East 3-Windsor 4-Greeley Central 5-Mesa Ridge 6-Canon City 7-Mountain View 8-Discovery Canyon 9-Cheyenne Mountain 10-Thompson Valley

 

5A

1-Pomona 2-Grand Junction 3-Poudre 4-Monarch 5-Brighton 6-Ponderosa 7-Castle View 8- Grandview 9-Adams City 10-Broomfield

 

Class 2A

 

106lbs

1.     Landen Mayberry, Hotchkiss 

2.     Cole Rockwell, Wray

3.     Max Salazar, Sanford 

4.     Michael Romero, Swink   

113lbs

1.     Seth McFall, Fowler 

2.     Logan Lewis, Highland

3.     Cade Rockwell, Wray 

4.     Ryan Imhoff, Cedaredge   

120lbs

1.     Sergio Campos, Hotchkiss

2.     Michael Atencio, Rye 

3.     Trey Geyer, Cedaredge 

4.     Chris Gamboa, Burlington  

126lb

1.     Brendyn Nordyke, Holly 

2.     Sean Dale, Cedaredge 

3.     Adam Nolte, Swink 

4.     Jacob Pelloni, Meeker   

132lbs

1.     Alex McCracken, Cedaredge 

2.     Tad Sickels, Nucla 

3.     Santino Mendoza, Rocky Ford 

4.     Traycer Hall, Hotchkiss   

138lbs

1.     Sackett Chesnik, Paonia 

2.     Brett Benavides, Del Norte

3.     Tannen Kennedy, Meeker 

4.     Gianni Trejo, Yuma 

145lbs

1.     Carlos Romo, Rocky Ford

2.     Remington Canfield, Merino 

3.     Cody Jacobsen, Burlington

4.     Clay Campbell, Paonia   

152lbs

1.     Kobryn Mann, Sedgwick County/Fleming

2.     Grey Neal, Paonia 

3.     Jared Bauer, Crowley County

4.     Dylan Palomino, Fowler   

160lbs

1.     Jared Hulteen, Cedaredge

2.     Cade Hillman, Wray 

3.     Trent Elliott, Merino

4.     Josh Trujillo, Gilpin County   

170lbs

1.     Jace Logan, Soroco 

2.     Diego Reyes, Rocky Ford

3.     Trevor Randel, County Line

4.     Anthony Felice, Paonia   

182lbs

1.     Keegan Bean, Lyons 

2.     Jaden Miller, Paonia 

3.     Carlos Tarin, Wray

4.     Will Gabriel, Nucla   

195lbs

1.     Caleb Gaede, Limon

2.     Ken Cox, County Line 

3.     Dillan Salter, Del Norte 

4.     Dahlton McGhee, Fowler   

220lbs

1.     Sky Carlson, Soroco 

2.     Taj Van der Linde, Cedaredge

3.     Kevin Chavez, Hotchkiss 

4.     Jose Molina, Wray   

285lbs

1.     Greg Garcia, Rocky Ford

2.     Casey Orange, Mancos

3.     Ben McCaffrey, Ellicott 

4.     Jayce Bauer, County Line   

 

Class 3A

 

106lbs

1.     Santana Hernandez, Weld Central 

2.     James Cordova, Sheridan 

3.     Toby Gavette, Eaton 

4.     Zach Dooley, Woodland Park   

113lbs

1.     Jacob Duran, Fort Lupton 

2.     Elijah DeLaCerda, Alamosa 

3.     Johnny Masopost, Florence

4.     Luke Morrissey, Eagle Valley   

120lbs

1.     AJ Serna, Grand Valley 

2.     Jimmy Ramirez, Jefferson

3.     Isaiah Gamez, La Junta

4.     Owen Berry, Buena Vista   

126lbs

1.     Joe Chavez, Alamosa

2.     Anthony Quintana, Buena Vista

3.     Caleb Cox, Brush

4.     Presiliano Maez, Sheridan   

132lbs

1.     Tyler Kenison, Alamosa 

2.     Homero Navarro, Sheridan

3.     Zander Condit, Conifer 

4.     Zach Martin, Centauri   

138lbs

1.     Nicholas Gallegos, Jefferson 

2.     Austyn Binkly, Berthoud 

3.     Garrett Beebe, Bayfield 

4.     Daniel Caddy, Moffat County   

145lbs

1.     Brandon Damian, Valley

2.     Brandon Buhr, Centauri

3.     Lance Bryant, Steamboat Springs

4.     Ty Addington, Florence   

152lbs

1.     Hunter Branson, Holy Family 

2.     Cole Gray, Woodland Park

3.     Wyatt Thyfault, Weld Central 

4.     Dimitri Flores, Mullen   

160lbs

1.     Jimmy Laconte, Weld Central

2.     Jaziah Whaley, Valley

3.     Wyatt Pfau, Brush 

4.     Zach Waite, Platte Valley   

5.     Brian De La Rosa, Rifle

6.     Diego Madrigal, Sheridan

170lbs

1.     Hayden Johnson, Steamboat Springs

2.     Mikinzie Klimper, Moffat County

3.     Braeson Lewis, Eaton 

4.     Dalton Lucero, Pagosa Springs   

 

182lbs

1.     Josh Flanagan, Valley

2.     Nathan Johns, The Classical Academy 

3.     Elias Peroulis, Moffat County 

4.     Travis Kerrigan, Buena Vista 

5.     Lucas Tinnes, Lamar  

195lbs

1.     Colton Eberhardt, Lamar

2.     Faustin Lopez, Sheridan 

3.     Jake Sandau, Eaton

4.     Jacx Power, Coal Ridge

5.   Holt Brashears, Salida  

220lbs

1.     Bart Gruenloh, Lamar 

2.     Eli Smith, Salida

3.     Nolan Stretton, Pagosa Springs

4.     Jesus Garcia, Valley   

285lbs

1.     Logan Church, Delta

2.     Bennie Chacon, Centauri 

3.     Cedric Perea, Monte Vista

4.     Oswaldo Morales, Basalt  

Class 4A

 

106lbs

1.     Jacob Gonzales, Pueblo Centennial

2.     Jett Strickenberger, Discovery Canyon

3.   Jacob Parker, Windsor 

4.     Cody Thompson, Loveland   

113lb

1.     Brendon Garcia, Pueblo County

2.   Will Vombaur, Windsor 

3.   Tanner Hunt, Lewis Palmer 

4.   Xavier Espinoza, Pueblo South   

120lb

1.   Patrick Allis, Discovery Canyon

2.   Vance Vombaur, Windsor

3.   Andrew Lucero, Pueblo East

4.   Josiah Nava, Pueblo County  

126lbs

1.   Dominick Serrano, Windsor

2.   Nathan Bonham, Pueblo County

3.   Josh Nira, Greeley Central 

4.     Ryan Roth, Pueblo East   

132lbs

1.     JW Ruona, Canon City 

2.   Jason Hanenberg, Air Academy 

3.   Andres Martinez, Grand Junction Central

4.     Jared Turner, Discovery Canyon   

138lbs

1.   Zeke Alirez, Greeley Central 

2.   Jaxon Garoutte, Pueblo County 

3.   Erik Contreras, Mountain View 

4.   Aaden Valdez, Pueblo East   

145lbs

1.   Andrew Alirez, Greeley Central

2.     Cole Hernandez, Pueblo Centennial 

3.   Mike McFadden, Cheyenne Mountain

4.     Trevor Singleton, Pueblo County   

152lbs

1.   Elijah Valdez, Mesa Ridge 

2.     Christopher Fasano, Pueblo County 

3.     Tony Ulaszek, Greeley Central

4.   Zac Hanenberg, Canon City  

160lbs

1.   Drake Engelking, Longmont 

2.     Hunter Williams, Thompson Valley 

3.     Marcus Martinez, Pueblo South

4.     Miklo Gibb, Cheyenne Mountain    

170lbs

1.     Isaiah Salazar, Windsor 

2.   Jayson Davis, Pueblo County

3.   Tanner Hickey, Grand Junction Central 

4.     Mason Repshire, Canon City  

 
 
 
 
 
 
 
 

182lbs

1.   Zion Freeman, Pueblo East 

2.   Garrett Niel, Pine Creek 

3.     Angel Perez, Skyline 

4.   Nicholas Ponce, Pueblo Centennial   

195lbs

1.   Dylan McBride, Fort Morgan 

2.   Josh Grasmick, Windsor 

3.     Jared Volcic, Mesa Ridge 

4.   Braden Barker, Mountain View   

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

220lbs

1.   Dominick Fini, Mesa Ridge

2.   Dante Garcia, Pueblo County 

3.   Dominic Robles, Pueblo East 

4.   Matthew Dunkelman, Thompson Valley  

285lbs

1.     Andy Garcia, Pueblo East 

2.   Victor Bravo, Windsor 

3.     Jacob Williams, Silver Creek 

4.     Michael True, Mesa Ridge  

 

Class 5A

 

106lbs

1.   Wyatt Yapoujian, Pomona

2.   Vince Cornella, Monarch

3.     Kenny Sailas, Brighton 

4.   Jaron Mahler, Ponderosa  

113lbs

1.   Adrian Marquez, Castle View 

2.   Dawson Collins, Grand Junction

3.     Jarron Martinez, Brighton 

4.     Ricky Nava, Northglenn   

120lbs

1.   Malik Heinselman, Castle View

2.   Justin Pacheco, Pomona 

3.     Noah Vigil, Northglenn

4.   Giovanni Federico, Grandview  

126lbs

1.     Fabian Santillan, Grandview 

2.   Alex Alvarez, Poudre

3.     Angel Flores, Coronado 

4.     Alex Scott, Monarch  

132lbs

1.   Job Greenwood, Poudre 

2.     Darren Green, Broomfield 

3.   Dayton Marvel, Arvada West 

4.   Nick Gonzales, Adams City   

138lbs

1.   Theorius Robison, Pomona/Colton Yapoujian, Pomona

2.   Cole Polluconi, Monarch 

3.   Brody Lamb, Poudre 

4.   David Rivera, Cherokee Trail  

145lb

1.   Jacob Greenwood, Poudre 

2.   Dylan Martinez, Grand Junction

3.   KJ Kearns, Coronado

4.   Xander Rens, Monarch   

152lbs

1.   Josiah Rider, Grand Junction

2.   Parker McQuade, Monarch 

3.     Tyler Maccagnan, Eaglecrest 

4.     Marquez Salazar, Adams City   

160lbs

1.   Gabriel Dinette, Lakewood 

2.   Parker Benekas, Ponderosa

3.   Josh Betts, Rocky Mountain

4.   Gavin Deaguero, Adams City   

170lbs

1.     Aidan Funk, Legacy 

2.     Preston Renner, Broomfield

3.   JT Skalecki, Grand Junction

4.     Kai Blake, Cherry Creek   

 

182lbs

1.   Tate Samuelson, Castle View

2.     Drian Hays, Legacy 

3.   Seth Latham, Grand Junction

4.     Nathan Meyer, Fossil Ridge   

5.     Joe Renner, Grandview

195lbs

1.     Jayden Woodruff, Ponderosa 

2.     Kaelin Chin, Overland 

3.     Alec Hargreaves, Rocky Mountain

4.     Keegan Bailey, Fruita   

220lbs

1.   Mason Watt, Broomfield 

2.     Micah Smith, Douglas County 

3.     Cole Yung, Poudre 

4.     Doug Mills, Pomona  

285lbs

1.   Cohlton Schultz, Ponderosa 

2.     Hayden Still, Lakewood

3.     Weston Mayer, Poudre 

4.     Nico Gonzales, Mountain Vista