• grantwillitsfinals
  • coltonyapoujian
  • kylecisnero
  • hunterwillits
  • jaxong
  • calebcox
  • jaxongaroutte
  • coltonyapoujianatdocbuchanan
  • jacetrijillopuebloeast
  • kylecisneroactionshot
  • fabianSantillan
  • IsaiahSalazar-GDT-012717-184x300
  • hunterwillitsfinials
  • Cohlton-Schultz
  • grantwillits
  • cohltonschultzinaction


 

  • WrestlingState2
  • WrestlingState1

On the Mat Week 9 Ranking

05 Feb 2017

On the Mat Rankings

Week 9

February 1, 2018

Cell: 719-351-2985

Land: 719-488-2818

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

2A

1-Rocky Ford 2-Cedaredge 3-Wray 4-Paonia 5-Fowler 6-Hotchkiss 7-John Mall 8-Soroco 9-Burlington 10-County Line

 

3A

1-Alamosa 2-Valley 3-Eaton 4-Pagosa Springs 5-Lamar 6-Weld Central 7-Buena Vista 8-Centauri 9-Moffat County 10-Sheridan 11-Brush

 

4A

1-Pueblo County 2-Windsor 3-Pueblo East 4-Greeley Central 5-Mesa Ridge 6-Discovery Canyon 7-Thompson Valley 8-Cheyenne Mountain 9-Canon City 10-Mountain View

 

5A

1-Grand Junction 2-Pomona 3-Poudre 4-Monarch 5-Brighton 6-Castle View 7-Ponderosa 8-Adams City 9-Broomfield 10-Legacy

 

Class 2A

 

106lbs

1.   Seth McFall, Fowler 

2.   Landen Mayberry, Hotchkiss

3.   Cole Rockwell, Wray

4.   Michael Maldonado, Rocky  

113lbs

1.   Michael Atencio, Rye 

2.   Austin Crum, Holly

3.   Dillon Jaramillo, Rocky Ford 

4.   Logan Lewis, Highland   

120lbs

1.   Trey Geyer, Cedaredge 

2.   Sergio Campos, Hotchkiss 

3.   Jacob Pelloni, Meeker 

4.   Joziah Maestas, Rocky Ford 

5.   Chris Gamboa, Burlington   

126lb

1.   Sean Dale, Cedaredge 

2.   Brendyn Nordyke, Holly 

3.   Junior Arambula, Wray

4.   Cael Croissant, Wiggins   

132lbs

1.   Wesley Van Matre, John Mall 

2.   Brett Benavides, Del Norte 

3.   Gianni Trejo, Yuma 

4.   Alex McCracken, Cedaredge  

138lbs

1.   Tannen Kennedy, Meeker

2.   Sackett Chesnik, Paonia

3.   Keenan Hayes, Hayden 

4.   Jesus Trejo, Holyoke  

145lbs

1.   Carlos Romo, Rocky Ford

2.   Cody Jacobsen, Burlington 

3.   Clay Campbell, Paonia

4.   Remington Canfield, Merino   

152lbs

1.   Kobryn Mann, Sedgwick County/Fleming

2.   Trevor Randel, County Line 

3.   Cade Hillman, Wray

4.   Grey Neal, Paonia   

160lbs

1.   Aiden Dabal, Norwood 

2.   Diego Reyes, Rocky Ford 

3.   Jared Hulteen, Cedaredge 

4.   Carson Reese, Akron   

170lbs

1.   Jace Logan, Soroco 

2.   Carlos Tarin, Wray 

3.   Braden Witzel, Burlington 

4.   Anthony Felice, Paonia  

 

182lbs

1.   Keegan Bean, Lyons 

2.   Jaden Miller, Paonia

3.   Will Gabriel, Nucla 

4.   Jayce Reser, Wray  

195lbs

1.   Dahlton McGhee, Fowler 

2.   Devin Curtis, Hotchkiss 

3.   Karson Bean, Lyons 

4.   Ken Cox, County Line  

220lbs

1.   Sky Carlson, Soroco 

2.   Taj Van der Linde, Cedaredge

3.   Kevin Chavez, Hotchkiss 

4.   Cyrus Malek’ Madani, Paonia  

285lbs

1.   Greg Garcia, Rocky Ford

2.   Derek Sanchez, Cedaredge

3.   Ben McCaffrey, Ellicott

4.   Justin Tucker, Swink  

 

Class 3A

 

106lbs

1.   Santana Hernandez, Weld Central

2.   Alberto Felthager, Trinidad 

3.   Dalton Williams, Berthoud

4.   Brendan Johnston, The Classical Academy  

113lbs

1.   Isaiah Gamez, La Junta 

2.   Jacob Duran, Fort Lupton 

3.   Elijah DeLaCerda, Alamosa 

4.   Kolten Strait, Berthoud   

120lbs

1.   AJ Serna, Grand Valley 

2.   Owen Berry, Buena Vista

3.   Ethan Andrade, Lamar 

4.   Alex Vigil, Sheridan   

126lbs

1.   Joe Chavez, Alamosa 

2.   Caleb Cox, Brush 

3.   James Thomas, Pagosa Springs 

4.   Andrew Sansburn, Jefferson   

132lbs

1.   Anthony Quintana, Buena Vista

2.   Zander Condit, Conifer 

3.   Cameron Lucero, Pagosa Springs

4.   Dylan Yancey, Eaton   

138lbs

1.   Nicholas Gallegos, Jefferson

2.   Austyn Binkly, Berthoud 

3.   Ariel Rodriguez, Eaton 

4.   Matthew Broughton, Cortez  

145lbs

1.   Brandon Buhr, Centauri 

2.   Brandon Damian, Valley 

3.   Ernesto Ochoa, Sterling 

4.   Josh Yancey, Platte Valley   

152lbs

1.   Jaziah Whaley, Valley 

2.   Ty Addington, Florence 

3.   Hunter Branson, Holy Family

4.   Brian De La Rosa, Rifle   

160lbs

1.   Jimmy Laconte, Weld Central 

2.   Wyatt Pfau, Brush 

3.   Hayden Johnson, Steamboat Springs

4.   Colton Castro, Pagosa Springs   

170lbs

1.   Mikinzie Klimper, Moffat County 

2.   Braeson Lewis, Eaton 

3.   Dalton Lucero, Pagosa Springs

4.   Quentin Jiner, Weld  

182lbs

1.   Josh Flanagan, Valley

2.   Nathan Johns, The Classical Academy

3.   Lucas Tinnes, Lamar 

4.   London Spivey, Faith Christian     

195lbs

1.   Faustin Lopez, Sheridan 

2.   Colton Eberhardt, Lamar

3.   Jake Sandau, Eaton 

4.   Jacx Power, Coal Ridge   

220lbs

1.   Eli Smith, Salida 

2.   Bart Gruenloh, Lamar 

3.   Bennie Chacon, Centauri 

4.   Nolan Stretton, Pagosa Springs   

285lbs

1.   Logan Church, Delta 

2.   Preston Duran, Alamosa 

3.   Jeremy Murano, Eaton 

4.   Cody Bravo Packer, Fort Lupton  

 

Class 4A

 

106lbs

1.   Brendon Garcia, Pueblo County

2.   Jacob Gonzales, Pueblo Centennial 

3.   Jett Strickenberger, Discovery Canyon

4.   Bobby Macias, Thomas Jefferson

113lbs

1.   Will Vombaur, Windsor 

2.   Andrew Lucero, Pueblo East 

3.   Airiel Siegel, Thompson Valley 

4.   Tanner Hunt, Lewis Palmer   

120lbs

1.   Vance Vombaur, Windsor 

2.   Josiah Nava, Pueblo County

3.   Jace Trujillo, Pueblo East 

4.   Patrick Allis, Discovery Canyon   

126lbs

1.   Dominick Serrano, Windsor

2.   Nathan Bonham, Pueblo County

3.   Josh Nira, Greeley Central 

4.   Ryan Roth, Pueblo East   

132lbs

1.   Jason Hanenberg, Air Academy

2.   Aaden Valdez, Pueblo East

3.   Andres Martinez, Grand Junction Central

4.   Bo Slaymaker, Roosevelt   

138lbs

1.   Jaxon Garoutte, Pueblo County

2.   Zeke Alirez, Greeley Central 

3.   Erik Contreras, Mountain View 

4.   Tristan Curtis, Vista Peak   

145lbs

1.   Andrew Alirez, Greeley Central

2.   Mike McFadden, Cheyenne Mountain

3.   Zac Hanenberg, Canon City

4.   Cole Hernandez, Pueblo Centennial  

152lbs

1.   Elijah Valdez, Mesa Ridge 

2.   Christopher Fasano, Pueblo County

3.   Tony Ulaszek, Greeley Central 

4.   Miles Beam, Roosevelt   

160lbs

1.   Drake Engelking, Longmont

2.   Hunter Williams, Thompson Valley

3.   Marcus Martinez, Pueblo South

4.   Payton Polson, Valor Christian   

170lbs

1.   Isaiah Salazar, Windsor 

2.   Jayson Davis, Pueblo County

3.   Jake Welch, Valor Christian 

4.   Amos Wilson, Glenwood Springs  

182lbs

1.   Garrett Niel, Pine Creek 

2.   Terrance Williams, Palisade

3.   Zion Freeman, Pueblo East

4.   Matthew Dunkelman, Thompson  

195lbs

1.   Dylan McBride, Fort Morgan

2.   Braden Barker, Mountain View

3.   Jayden Smith, Vista Peak 

4.   Cian Quiroga, Cheyenne Mountain  

 

220lbs

1.   Deonte Bridges, Cheyenne Mountain 

2.   Dominick Fini, Mesa Ridge 

3.   Dante Garcia, Pueblo County 

4.   Dominic Robles, Pueblo East 

 

285lbs

1.   Andy Garcia, Pueblo East 

2.   Michael True, Mesa Ridge 

3.   Victor Bravo, Windsor 

4.   Jacob Williams, Silver Creek   

 

Class 5A

 

106lbs

1.   Vince Cornella, Monarch 

2.   Wyatt Yapoujian, Pomona

3.   Max Black, Douglas County 

4.   Kenny Sailas, Brighton

5.   Jaron Mahler, Ponderosa   

113lbs

1.   Dawson Collins, Grand Junction

2.   Adrian Marquez, Castle View 

3.   Presley Madril, Broomfield 

4.   Alex Santillan, Grandview  

120lbs

1.   Malik Heinselman, Castle View 

2.   Justin Pacheco, Pomona 

3.   Noah Vigil, Northglenn 

4.   Giovanni Federico, Grandview   

126lbs

1.   Fabian Santillan, Grandview

2.   Nick Gonzales, Adams City 

3.   Alex Alvarez, Poudre 

4.   Angel Flores, Coronado   

 

132lbs

1.   Theorius Robison, Pomona

2.   Job Greenwood, Poudre 

3.   Darren Green, Broomfield

4.   Randy Myers, Castle View   

138lbs

1.   Colton Yapoujian, Pomona 

2.   Brody Lamb, Poudre 

3.   Cole Polluconi, Monarch 

4.   Maverick Keigher, Doherty   

145lbs

1.   Jacob Greenwood, Poudre 

2.   Dylan Martinez, Grand Junction

3.   KJ Kearns, Coronado 

4.   Tony Llamido, Doherty   

152lbs

1.   Josiah Rider, Grand Junction

2.   Gavin Deaguero, Adams City

3.   Parker McQuade, Monarch

4.   Austin McFadden, Prairie View   

160lbs

1.   Gabriel Dinette, Lakewood 

2.   Preston Renner, Broomfield 

3.   Nathan Baca, Brighton 

4.   Josh Betts, Rocky Mountain   

170lbs

1.   Parker Benekas, Ponderosa 

2.   Christian Rowell, Adams City 

3.   Aidan Funk, Legacy 

4.   Tarron Adams, Brighton   

182lbs

1.   Tate Samuelson, Castle View 

2.   Seth Latham, Grand Junction

3.   Drew Worthley, Broomfield 

4.   Drian Hays, Legacy   

195lbs

1.   Jayden Woodruff, Ponderosa 

2.   Kaelin Chin, Overland 

3.   Keegan Bailey, Fruita 

4.   Cole Yung, Poudre   

220lbs

1.   Mason Watt, Broomfield 

2.   Hunter Tobiasson, Grand Junction 

3.   Micah Smith, Douglas County

4.   Doug Mills, Pomona     

285lbs

1.   Cohlton Schultz, Ponderosa 

2.   Hayden Still, Lakewood 

3.   Jon Engle, Fort Collins 

4.   Weston Mayer, Poudre